טהורות: למה נשים צריכות לטבול במקווה?

ביהדות, טהרת המשפחה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר והיא מדברת על היחסים שבין הגבר לאישה. בחלק מהחודש המגע בין הגבר לאישה המשפחה הוא אסור, וכדי שניתן יהיה לחדש את המגע יש ללכת לטבול במקווה. בואו נדבר על מצוות הטבילה, מדוע נשים מחויבות בה ונראה את היופי והקסם הגדולים הטמונים במצווה המיוחדת הזו. אם גם אתן מעוניינות להתחיל לקיים את מצוות הטבילה, נשמח גם להפנות אותך מיד אל המקוואות בהן תוכלי לעשות זאת.

מצוות טבילה – היכן עושים זאת?

אז לפני שנדבר על כל הנושא, כמו שהבטחנו כאן תוכלו למצוא רשימה של מקוואות ברחבי הארץ בהן ניתן לקיים את מצוות הטבילה. תוכלו גם לראות שעות פתיחה וכמובן להתעניין יותר בכל מקווה ספציפי. מכאן בואו נעבור לדבר על המצווה ועל הנושא החשוב.

מדוע טובלים?

על פי ההלכה, לפני החטא הקדמון של אדם וחווה, לא היה תהליך של לידה כמו שאנו מכירים אותו היום. הלידה לא הייתה כרוכה בכאב וייסורים וגם לא היה דבר כזה שנקרא מחזור חודשי. לאחר הגירוש מגן העדן החלו נשים לקבל מחזור מדי חודש, ושכן על פי ההלכה הדם הזה מטמא נשים בתקופה הזו. בדיוק בגלל זה מצווה על הגבר והאישה לשמור נגיעה בתקופה הזו. מה עושים כדי לעבור תהליך של טיהור? כמובן, טבילה במקווה.

 

טהורות: למה נשים צריכות לטבול במקווה?

 

מה מיוחד במקווה?

על פי ההגדרה מקווה הוא מאגר מים של מים חיים. מה הם מהם חיים? מים שנובעים מהאדמה באופן טבעי ושלא נשאבו ועברו למקום אחר. כך למשל הים הוא מאגר מים חיים בעוד מים בבריכה הם לא. לפי הקבלה מים חיים הם מים שבאים במגע עם טוהרת גן העדן ועל כן בכוחם גם לטהר את האדם.

האם המים נקיים?

בבדיקות חוזרות של משרד הבריאות נמצא כי המים במרבית המקוואות בישראל נקיים ואף ראויים לשתייה. לפי ההלכה מותר להוסיף מים שאינם חיים למקור מים חיים של מינימום 40 קוב׳, ובמצב הזה המים שאינם חיים מתמזגים והופכים למים חיים. במקוואות מקפידים להחליף את המים בתדירות גבוהה וכל אישה שמגיעה לטבילה עוברת תהליך ארוך של ניקיון הגוף (כדי שלא תהיה חציצה בין הגוף לבין המים הטהורים), ככה שבסופו של דבר מדובר על מקווה מים נקי ובטוח לחלוטין לטבילה.

האם כל אישה מחויבת בטבילה?

על פי ההלכה הטבילה היא בגדר חובה לנשים נשואות בלבד. בעבר היו בלניות שהיו שואלות נשים אם הן נשואות ומנעו מרווקות לטבול במקווה. הדבר הזה השתנה בעקבות עתירה וכיום על פי חוק אסור לבלנית לשאול נשים אם הן נשואות או רווקות, דהיינו שכל מי שמעוניינת לטבול במקווה יכולה לעשות זאת. עם זאת חשוב לזכור כי מותר למקום לתלות שלט המביע עמדה ברורה לגבי טבילת רווקות.

לסיכום

מדובר במצווה עם ערך רוחני גבוה והטבילה מביאה להרבה שלווה והתכנסות פנימית טובה. אם גם אתם מעוניינת להתחיל לקיים את המצווה אז שווה להיכנס ולחפש את המקווה הקרוב לביתך. באתר כיפה תוכלי למצוא רשימה מפורטת של מקוואות לפי אזורים בארץ ותוכלי להגיע לטבילה כבר במועד הקרוב.

נגישות