דואגים לעתיד הילדים: הכול על תוכנית חיסכון לכל ילד

האם גם אתם מודאגים מהעתיד הכלכלי של ילדיכם? תוכנית חיסכון לכל ילד נועדה להוות מענה לחששות אלו. בנוסף לקצבת הילדים המשולמת כל חודש לילדים מתחת לגיל 18, המוסד לביטוח לאומי מפקיד סכום מסוים לחיסכון נוסף לילדים. באפשרות ההורים להכפיל את הסכום מתוך קצבת הילדים, או להפסיק את ההפקדה בכל זמן שירצו. אך האם כדאי להפקיד את תוכנית החיסכון בבנק שלכם? או שאולי בקופת גמל כלשהי? במאמר זה נענה על כל השאלות ונציע לכם את כל האפשרויות. שנתחיל?

תוכנית חיסכון לכל ילד

בתוכנית חיסכון לכל ילד המוסד לביטוח לאומי מפקיד 55 ש"ח לחיסכון לילדיכם. זאת בנוסף לקצבת הילדים המשולמת מידי חודש. באפשרות ההורים להוסיף עוד 55 ש"ח לחיסכון מתוך קצבת הילדים שביטוח לאומי מפקיד לילדיכם. כך סכום החיסכון המצטבר יוכפל ויעמוד על 110 ש"ח לחודש, ו-1,320 ש"ח לשנה. אם תבחרו לעצור את ההפקדה, או לשנות בין מסלולי השקעה שונים, תוכלו לעשות זאת בכל שלב. זכאים לחיסכון הם ילדים עד גיל 18 המקבלים קצבת ילדים.

חיסכון בבנק

עומדת בפניכם האפשרות לפתוח את תוכנית החיסכון בבנק שלכם או בבנק לבחירתכם מתוך רשימת הבנקים שקבע משרד האוצר. תוכלו לבחור את סוג החיסכון, למשל בריבית קבועה, צמודה או משתנה. כמו כן, תוכלו לקבוע תחנות יציאה מוגדרות מראש. חשוב להביא בחשבון שהריביות בבנק עשויות להשתנות בהתאם למדד הצרכן במשק ולאינפלציה. לכן, קבעו תחנות יציאה שיאפשרו לכם לשנות מסלולים למה שיהיה טוב יותר עבורכם באותה תקופה. מומלץ לבדוק את אופציית היציאה כל חמש שנים.

חיסכון בקופת גמל להשקעה

במסלול הזה תוכלו לבחור קופת גמל מתוך רשימה שקבע משרד האוצר לתוכנית החיסכון של ילדיכם. באותה הזדמנות תוכלו גם לבחור מסלול חיסכון בקופה, למשל סיכון מועט, בינוני או מוגבר. תוכלו גם להקטין את הסיכון קצת לפני פדיון הקופה על ידי קביעת תחנות יציאה מראש. כמו כן, ישנם מסלולי חיסכון ההולכים לפי הקבלה או השריעה.

כשמשקיעים כספים בקופות גמל וכדומה צריך להתחשב בתנודות שוק ההון ולהיות תמיד עם אצבע על הדופק. ישנן תקופות ששוק ההון נמצא בשפל ולכן יש אפשרות שגם הקופה שלכם תפסיד. אך בתקופות של הקופה עשויה להרוויח. במצבים כאלה ניתן להחליף ואף רצוי רמות סיכון. כלומר בתקופות של שפל רצוי לשנות את המסלול למסלול בסיכון נמוך, ולהיפך – בתקופות של גאות רצוי לשנות למסלול בסיכון גבוה.

במסלול הזה של קופות גמל להשקעה ניתן להשאיר את הכספים עד לגיל פרישה במצב של פטור ממס, במידה והכספים ניתנים כקצבה בכל חודש. חשוב לציין כי לא ניתן להעביר את תוכנית החיסכון לכל ילד מקופת גמל למסלול הבנקאי. בדומה לכך, אי אפשר להעביר את החיסכון לבנק אחר.

מענקים

  • ילדים שנולדו לפני תחילת 2017 זכאים למענק של 550 ש"ח שיופקדו לחיסכון בגיל 18.
  • ילדים שנולדו משנת 2017 ואילך יקבלו שני מענקים: מענק אחד של 275 ש"ח שיופקדו לחיסכון בגיל 3 ומענק שני באותו סכום שיופקד לחיסכון בגיל 12 לבנות ובגיל 13 לבנים.
  • במלאת 18 שנים לילד ניתן למשוך את הכספים שנצברו, אך באישור ההורים. במידה והכספים לא נמשכו והקופה ממשיכה לצבור עד גיל 21,  ילדיכם יקבלו מענק של 550 ש"ח.
  • במקרים חריגים, בדרך כלל בריאותיים, שמושכים את הכספים לפני גיל 18 המענקים ישולמו בעת המשיכה.

לסיכום

לאחר שקראתם את כל המידע הדרוש על תוכנית חיסכון לכל ילד תוכלו לדעת מהם אפיקי ההשקעה המועדפים כשמדובר בעתיד ילדיכם. בין אם תבחרו לפתוח את החיסכון באחד הבנקים שמצויים ברשימה של משרד האוצר או שתבחרו בקופת גמל להשקעה, תוכל לסגל לעצמכם תוכנית שמתאימה עבורכם. תוכלו לבחור בחיסכון ברמת סיכון גבוהה, בינונית או נמוכה או בריביות שונות כמו ריבית משתנה, צמודה או קבועה. בכל תוכנית שתבחרו תהיה בראש מעייניכם טובת ילדיכם.

 

נגישות