על פועלה של עמותת לתת תקווה: תמיכה בילדים חולים ובבני משפחותיהם, היא חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה

ילד שחולה במחלה חמורה, וודאי כרונית או מסכנת חיים, נמצא במצב לא פשוט. גם למבוגרים לא קל להתמודד עם מצבים כאלה, לא כל שכן לילדים. מלבד הילד, גם משפחתו בדרך כלל מוצאת עצמה בנסיבות שאינן פשוטות. מהם האתגרים בהם עומדים הילדים ומשפחותיהם? וכיצד עמותת "לתת תקווה" מסייעת לתת להם מענה ומקלה עליהם? הינה כל מה שחשוב לדעת.

 

האתגר לילדים ולמשפחה

ילדים החולים במחלות קשות, עוברים חיי יום יום לא פשוטים. ישנם כאבים ומוגבלויות שונות שמציקים להם בעקבות מצבם. הם עשויים לעבור טיפולים רפואיים לא פשוטים וגם לשהות זמן ממושך בבתי חולים. שהייה זו לא נעימה והיא כרוכה לעיתים גם בבדידות ובריחוק מסביבתם הטבעית – המשפחה והחברים. לתרופות רבות יש תופעות לוואי לא נעימות. יש גם טיפולים ובדיקות מסוגים שונים שאינם קלים. כל זאת מוביל לא פעם לחרדות ולדיכאון. כמובן, יש גם את החששות לגבי העתיד וכיצד המחלה תתפתח. בשורה התחתונה, מה שדרוש כאן הוא עמותת לתת תקווה. במקביל, משפחות הילדים שנמצאים במצבים כאלה סובלות ונאבקות גם הן בדרכים שונות. בין השאר במימון הטיפולים השונים דורשים כסף רב, והשגתו מחייבת השקעת זמן בעבודה. העבודה מצמצמת את הזמן הפנוי שעומד לרשות ההורים כדי להיות עם הילד. כך שהמצב בוודאי לא פשוט ולא קל. מה ניתן לעשות בנידון?

 

עמותת לתת תקווה ואופני הסיוע שהיא מציעה

בשנת 2002 הוקמה עמותת לתת תקווה ושמה לעצמה למטרה לסייע לילדים חולים במחלות קשות ולבני משפחותיהם להתמודד עם מחלות. העמותה נקראת בשמה המלא "לתת תקווה – מרכז ארצי לעזרה וסיוע לילד" –  זה אכן מה שהיא עושה בגדול. כל זאת, בעזרת מערך של מאות מתנדבים ומתנדבות אשר פועלים בבתי חולים ומקומות נוספים. באופן יותר ספציפי, פעילות העמותה מתבטאת בפעולות האלה:

 • ימי כיף ונופש – אשר מוצעים בחינם לילדים ולמשפחותיהם.
 • הגשמת משאלות – הגשמת חלומות ומשאלות שונות ומיוחדות שיש לילדים לפי בקשתם.
 • תמיכה אישית – סיוע נפשי וליווי אישי של הילדים במהלך היום יום של שהייתם בבית החולים.
 • מתנות – מתן מתנות לילדים אחרי מעבר טיפולים רפואיים.
 • מסיבות – מסיבות ימי הולדת וחגים בבית החולים.
 • סיוע להורים – כולל סיוע כספי וסיוע עם מנהלות ובירוקרטיה ואפילו סיוע בהכנת שיעורי בית לאחים של הילד החולה.

 

כיצד פעילות העמותה מסייעת?

תודות לפעילויות השונות של עמותת לתת תקווה הילדים זוכים לחיזוקים ברמות שונות:

 • מנוחה מנטלית – שגרת היום יום של ילד ממוצע איננה מלחיצה מדי, אך לא כך הדבר אצל ילד חולה. לכן, למנוחה הנפשית שהוא זוכה לה בסיוע המתנדבים, יש לכך ערך גדול.
 • יציאה מהשגרה – פעילויות העמותה מסייעות לשבור את השגרה הלא משמחת של המחלה והטיפולים הרפואיים.
 • הפגת בדידות – הפעילויות השונות גם כוללות מפגש עם אנשים בהם המתנדבים ואנשים נוספים.
 • עידוד וחיזוק התקווה – שיחה עם אנשים שמגלים אמפתיה וגם הוכשרו לאינטראקציה חיובית ומקדמת עם הילד מסייעת לו לחשוב באופן חיובי.
 • מוטיבציה – אפילו המערכת החיסונית מתפקדת טוב יותר כאשר נמצאים במצב מנטלי חיובי. כך שמוטיבציה חשובה לילדים אשר מתמודדים עם מחלות, גם אם הם עוברים טיפולים באופן שהוא לכאורה פסיבי לגמרי.

 

לסיכום

אין ספק כי פעילותה של עמותה זו תורמת מאוד לילדים ולמשפחותיהם. גם אתם יכולים לתרום להם, דרך העמותה, באמצעות תרומה כספית, התנדבות או גם וגם.

נגישות