לא סוגרים עסקה לפני שבודקים: האם כדאי לעבור עם כל המשפחה לדירה בבניין שעובר תמ"א 38?

מעבר לבניין שעובר תהליך של התחדשות עירונית יכולה להיות החלטה מרתיעה, במיוחד כאשר מדובר בילדים. מצד אחד, הסיכוי לחיות בבניין ששופץ לאחרונה עם מתקנים מעודכנים ושירותים מודרניים יכול להיות אטרקטיבי. מצד שני, ההפרעה הפוטנציאלית שנגרמה מתהליך השיפוץ יכולה להוות סיבה לדאגה, במיוחד עבור הורים שרוצים להבטיח את שלומם ורווחתם של ילדיהם. קבלת החלטה מושכלת האם לעבור לבניין בהתחדשות עירונית מחייבת התייחסות מדוקדקת של גורמים שונים, לרבות הפרטים הספציפיים של תהליך השיפוץ, ההשפעה על חיי המשפחה והיתרונות והחסרונות הפוטנציאליים של המהלך. לפני שסוגרים עסקה צריך לבדוק, ובדיוק לשם כך בחרנו להציג את היתרונות והחסרונות של מעבר עם כל בני המשפחה לדירה תחת שיפוצים במסגרת של התחדשות עירונית.

מהו פרויקט תמ"א 38?

פרויקט של התחדשות עירונית במסגרת של תמ"א 38 הוא פרויקט בסדר גודל עצום אשר נועד לחזק אלפי מבנים שנבנו לפני שנות ה-80, ונמצאים בסכנת התמוטטות בעקבות רעידת אדמה. תוכנית לחיזוק מבנים כמו זו מתרחשת בפריסה ארצית, גם באזורי ביקוש וגם בפריפריה, כאשר משפחות ששוקלות לעבור עם כל המשפחה לבניין שעובר את התהליך צריכות לקחת בחשבון מספר גורמים, בייחוד מאחר ומדובר בפרויקט ארוך טווח שנמשך מספר שנים.

מהם היתרונות של מעבר לדירה המצוי בהתחדשות עירונית?

מעבר למגורים בבניין שנמצא בשיפוץ במסגרת של התחדשות עירונית עם כל בני המשפחה יכולים להיות מספר יתרונות. ראשית, תהליך השיפוץ נועד לשפר את הערך והאסתטיקה של המבנה, ולהפוך אותו בסופו של דבר למרחב מגורים נחשק יותר, מה שיכול להניב בעבור בני המשפחה את היכולת לנצל את סביבת המגורים המתפתחת לטובת שינויים באורח החיים, כמו גם הצטרפות למרקם של קהילה עוטפת, במסגרת של פיתוח האזור. בנוסף, אי אפשר להתעלם גם מהמרכיב הכלכלי. דירות שנמצאות תחת פרויקטים של פינוי בינוי הן זולות יותר, ועל כן בעבור משפחות שרוצות לחסוך בעלויות הדיור, ניתן לנצל את המחירים האטרקטיביים לטובת חיסכון משמעותי שיניב לכם את היכולת לגור בדירה שאומנם נמצאת תחת שיפוצים, אולם במסגרת של הצעת מחיר התואמת את גבולות התקציב שלכם.

 

 

מהם החסרונות?

הרעש והאבק הקשורים לתהליך השיפוץ וחיזוק המבנה הם חזקים מאוד ועל כן עלולים לגרום לאי נוחות לתושבים, במיוחד אלה שעובדים מהבית או שיש להם ילדים קטנים או בני משפחה מבוגרים. שנית, השיפוץ עלול להוביל לאובדן זמני של שירותים כמו מים וחשמל, כמו גם לרצף של תקלות אשר מקשות באופן משמעותי על ההתנהלות השוטפת בבית. לצד זה,  תהליך השיפוץ יכול לגרום לשינויים משמעותיים בפריסה ובעיצוב הבניין, שלא בהכרח עולים בקנה אחד עם ההעדפות או הצרכים של הדיירים, מה שעלול להוביל לבעיות משפטיות שיעכבו את התקדמות ההליך. בנוסף, עלות השיפוץ עשויה גם לייקר את יוקר המחיה, מאחר ומיד לאחר סיום הפרויקט בעלי הדירות נוטים להעלות את שכר הדירה, בעקבות משיכה של אוכלוסייה מבוססת לאזור.

לסיכום

מעבר עם בני משפחה לבניין שנמצא בהתחדשות עירונית היא החלטה מאתגרת הדורשת התייחסות מדוקדקת של מספר גורמים. מצד אחד, הסיכוי לחיות בבניין ששופץ לאחרונה יכול להיות אטרקטיבי. עם זאת, תהליך השיפוץ עלול לגרום להפרעות משמעותיות, כמו רעש ואבק. על כן, החלטה על מעבר לבניין שעובר התחדשות עירונית צריכה להתבסס על הערכה יסודית של היתרונות והחסרונות הפוטנציאליים, תוך התחשבות בהשפעה על חיי המשפחה, בהתאם ליתרונות ולחסרונות אותם הצגנו כאן.

נגישות