מרשלנות של מעביד ועד תאונת דרכים: באילו מקרים אפשר לתבוע תביעת נזיקין?

התחום של תביעת נזיקין מאוד נרחב וניתן למצוא בו מגוון מצבים לצד שורה של פרשנויות (ומשמעויות כלכליות). אן כן באלו מקרים הגיוני להגיש תביעת נזיקין, כיצד הליך התביעה צפוי להיראות ואף מה חשוב לדעת בתחום? ובכן בין אם מבקשים לבחון את הנושא לעומק ובין אם בעצמכם עברתם מקרה רלוונטי ועתה מבקשים להבין האם יש טעם להגיש תביעת נזיקין, מוזמנים להיעזר במידע הבא.

מתי תובעים?

התחום של תביעות נזיקין מורכב ונרחב. מדובר במקרים שבהם נגרם נזק משמעותי בשל רשלנות של צד אחר, כך שישנה עילה לתבוע מתוך מטרה להשיג פיצויים (מתוך מטרה לחזור למצב כמה שיותר תקין). אם כן באיזה מצב מגישים תביעות נזיקין? ובכן ייתכן שמדובר ברשלנות מטעם העירייה. ייתכן שמדובר ברשלנות של גוף רפואי. ייתכן שמדובר ברשלנות של המעביד וכדומה. חושבים שניזוקתם גופנית או נפשית בשל התנהלות שגויה של צד אחר? מוטב לבחון תביעת נזיקין.

בגין מה ניתן לתבוע?

מעבר לשורה ארוכה של מקרים שמאפשרים להגיש תביעה, גם ראוי להבין שניתן להגיש תביעת נזיקין בשל שורה מגוונת של נזקים. כך למשל ניתן לתבוע בין כאב, בגין הוצאות רפואיות, בגין פגיעה ביכולת להשתכר, בגין הצורך לסייע לצד שלישי וכדומה. כאן נחדד שכאשר עומדים לקבוע פיצויים, מתייחסים לא רק למצב הנוכחי, אלא גם לנזק עתידי. מכאן שאם חושבים שישנה עילה להגיש תביעה, בחלט מוטב לפעול, ואף להבין מהם הטיעונים.

 

 

דוגמאות לדיני נזיקין:

  • רשלנות של מעבידייתכן שמדובר ברשלנות של מקום העבודה כיוון שנתן לבצע משימה ללא ציוד הגנה מתאים ובכך הוביל לפגיעה חמורה, כיוון שלא הנחה את העובד כיצד לשמור על הגוף בעת פעילות הנחוצה, כיוון שלא צייד את העובד בציוד מגן, כיוון שלא ווידא שהציוד שעו העובד תקין וכדומה.

 

  • תאונת דרכים – מדובר בתביעה הנפוצה ביותר תחת הכותרת "תביעת נזיקין". כאן חשוב לבחור בעורך דין שאינו רק בקיא בנישה, אלא שגם בקיא בתאונות דרכים, וזאת כדי להשיג את מרב הפיצויים. מכאן שאם נהג פגע בכם גופנית בשל טעות שביצע, יש מקום לתבוע. עוד נציין שבקטגוריה זו נדרש ייצוג סופר מקצועי, וזאת כיוון שלעיתים החוק לא מתייחס למקרים שנוגעים לתאונת דרכים, אם כי מנגד, לעיתים נקבע אחרת.

 

  • רשלנות רפואית – קטגוריה מאוד נפוצה בתחום. מדובר בטיפול רשלני שאינו מיישר קו עם התנהלות סבירה שמצופה מגוף רפואי, כך שנגרם נזק משמעותי.

 

  • תביעה של רשות מקומית – מעדתם בכביש בשל חור לא מטופל? נפצעתם בשל שימוש במתקן ספורט ציבורי שהיה שבור? יש מקום להגיש תביעת נזיקין. כאן נחדד שלא מעט מקרים נוגעים לתאונות שמתרחשות ברשות הרבים, כך שניתן לתבוע את העירייה וגופים נוספים.

איך עובד תהליך תביעת נזיקין?

על מנת להגיש כראוי תביעת נזיקין נדרש להוכיח את הקשר הישיר שביו הגורם המזיק לנזק, ואף יש להוכיח שהמזיק נהג שלא כשורה. כמו כן, יש להוכיח מהי חומרת הנזק (על ידי חוות דעת של רופא מומחה) ולהבין לאיזה גובה של פיצוי הגיוני לצפות. פה נחדד שמדובר בפיצוי כספי שנועד להחזיר את הנפגע למצבו הראשוני.

מה נדרשים להוכיח במשפט?

לסיכום נציין שעל מנת לנצח בתביעת נזיקין נדרשים להוכיח שלצד שהזיק יש אחריות (למשל לשמור על מדרכה תקינה, או לנהוג לפי החוקים) ואותה אחריות הופרה על ידו, כך שאותה התנהלות לקויה הובילה לנזק גופני (או נפשי). עוד נציין שהכרחי להצביע על קשר סיבתי (בין הפרת האחריות לבין חומרת הנזק). חושבים שיש לכם עילה מוצדקת להגיש תביעה? התייעצו עם עורך דין מתחום דיני נזיקין!

נגישות