הורים – כך תבדקו את זכאותכם להחזרי מס

הורים, אתם מרגישים יותר מכולם את עול המיסים שצריך לשלם למדינה, אך האם ידעתם שייתכן שאתם משלמים מיסים גבוהים מן הנדרש? אתם יכולים לבדוק באינטרנט ובקלות את הזכאות שלכם להחזר מס ולקבל סכומי כסף שיכולים לעזור לכם מאוד בכלכלת הבית. במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא ולהכיר את כל הפרטים שאתם צריכים לדעת בנושא.

מהו החזר מס ומהם הקריטריונים לקבלתו?

החזר מס הוא תשלום שהמדינה צריכה להחזיר לכל אזרח במדינה ששילם סכום מס הכנסה גבוה מן הנדרש ממנו. בדרך כלל המדינה לא תודיע לאזרח שהוא שילם יותר מדי ושהוא זכאי להחזר, למעט מקרים מיוחדים מאוד שבהם היא שולחת מכתבים לזכאים, ולכן זוהי האחריות של כל אחד ואחת מאיתנו לבדוק אם אנחנו זכאים להחזר. כל האזרחים יכולים להיות זכאים להחזרי מס – עצמאיים ושכירים כאחד.

ברוב המקרים, החזר מס ניתן לאנשים שכמות נקודות הזיכוי שלהם גדלה, אך הם אינם ידעו זאת והמשיכו לשלם את סכום המס שהם רגילים לשלם בכל חודש. כמות נקודות הזיכוי שלכם יכולה לגדול בשל כמה סיבות:

  • כל תוספת של ילד במשפחה מזכה את ההורים בנקודות זיכוי
  • מעבר דירה ליישוב בארץ המזכה בנקודות זיכוי
  • שינוי במקום העבודה ובגובה השכר
  • אם אתם הורים לילדים במסגרות מיוחדות, אתם זכאים לנקודות זיכוי נוספות

כמו כן, אם אתם עובדים בשתי עבודות או יותר אתם צריכים לעשות תיאום מס, כדי להימנע מתשלום כפול של מיסים. אנשים רבים לא עושים תיאום מס ולכן הם משלמים מיסים גבוהים מן הנדרש, וגם הם זכאים להחזר מס.

 

 

אתם יכולים לבדוק את זכאותכם עוד היום, עוד לפני הפנייה לרשות המיסים

אתם לא צריכים לפנות אל רשות המיסים כדי לבדוק את זכאותכם להחזר מס – היום אפשר למצוא באינטרנט הרבה אתרים המספקים מידע נחוץ ובדיקה ראשונית לזכאות. באתר המרכז להחזרי מס תוכלו לקרוא מידע נוסף בנושא החזר מס והזכאות שלכם, וגם לבדוק באופן אישי את הזכאות שלכם להחזר מס באמצעות הסימולטור האינטרנטי. הסימולטור הזה אינו מקשר אתכם לרשות המיסים, כך שאתם עדיין לא יוצרים איתם קשר.

אחרי שבדקתם את זכאותכם – זהו הזמן להגיש את הבקשה

אחרי שבדקתם באופן עצמאי את הזכאות שלכם להחזר מס, תצטרכו להגיש את הבקשה לרשות המיסים כדי לקבל בפועל את ההחזר שמגיע לכם. אל הבקשה תצטרכו להוסיף מסמכים אישיים ותיעוד הזכאויות:

  • טופס 135 – זהו טופס הבקשה להחזר מס. בטופס הזה תסמנו את כל הסיבות שבגללן אתם טוענים שאתם זכאים להחזר מס. אתם רשאים להגיש בקשות להחזר מס עד 6 שנים אחורה משנת המס הנוכחית, ולכל שנת מס תצטרכו להגיש טופס 135 בנפרד.
  • טופס 106 – טופס אישור משכורות וניכויים לשנת המס שאליה אתם מגישים את הבקשה. גם הטופס הזה צריך להישלח לכל שנת מס בנפרד בהתאם לנתונים של כל שנה.
  • אישור ניהול חשבון – מסמך שבו כתובים פרטי חשבון הבנק שלכם, כדי שרשות המיסים תדע לאן להעביר לכם את הכסף בעת אישור הבקשה להחזר. הכסף יועבר אל חשבונכם באופן אוטומטי מבלי שתצטרכו לספק שוב פרטים. גם צ'ק מבוטל הוא מסמך המתקבל בסעיף הזה.
  • כל מסמך המוכיח שאתם זכאים להחזר מס לפי הסיבות שציינתם בטופס 135, כמו אישורים מוועדת השמה, אישורי ועדות רפואיות ועוד.

את כל המסמכים האלו תוכלו להגיש לרשות המיסים באתר האינטרנט שלהם, בדואר או בהגעה לאחד מסניפי הרשות בארץ. אם אתם חוששים להסתבך עם הבירוקרטיה, היועצים של המרכז להחזרי מס ישמחו לעמוד לשירותכם ולעזור לכם לאסוף את המסמכים ולשלוח אותם. עובדים עצמאיים יכולים גם להתייעץ עם רואה החשבון שלהם כדי שיעזור להם בתהליך.

סיכום

החזר מס הוא תשלום שהמדינה מחזירה לאזרחים ששילמו מס הכנסה יתר על המידה. אנשים רבים אינם מודעים לשינוי בכמות נקודות הזיכוי שלהם, המובילות להפחתה בתשלום המיסים, אך באמצעות בדיקה מהירה באתרים כמו המרכז להחזרי מס כולם יכולים לבדוק את זכאותם להחזרים עוד לפני יצירת הקשר עם הרשויות.

נגישות